Dzieci odkrywają świat przez zabawę, do której nie potrzeba drogich i wyszukanych zabawek. Świetnym wyborem są magnesy, które pełnią funkcję zabawki edukacyjnej wpływającej na prawidłowy rozwój mózgu i dającej dziecku dużo radości.

Siła zabawek magnetycznych

Magnesy dla dzieci są świetną zabawką edukacyjną oraz pomocą dydaktyczną. Elementy te przybierają kształt literek, zwierzątek, cyferek oraz figur geometrycznych.

Magnesy składają się z namagnesowanej części, która umożliwia ich przyczepienie do tablicy magnetycznej lub lodówki. Magnesy z cyframi i literami nauczą dziecko rozpoznawać je, a te ze zwierzątkami i figurami umożliwią poznanie elementów świata przyrody.

Magnetyczne zabawki są bardzo kolorowe i zachęcają dzieci do nauki. Są to bezpieczne przedmioty dla dzieci produkowane przez takie firmy jak: Apli Kids, Big Jigs oraz Djeco.

Rodzaje magnesów zabawkowych

Magnesy zabawkowe dla dzieci występują w następujących postaciach:

  • klocki – służą one do łączenia poszczególnych elementów, choć czasem mogą się one od siebie odpychać ze względu na zbliżenie do siebie tych samych biegunów. Klocki magnetyczne mają formę patyczków lub kulek i umożliwiają budowanie prostych i płaskich budowli. Dostępne są także pełne zestawy z instrukcją, z których można zbudować pełną konstrukcję. Klocki te łączą się w stabilne konstrukcje i mogą występować w zestawach o różnej wielkości i ilości elementów,
  • puzzle – układanie puzzli z magnesami jest możliwe w każdych warunkach, dlatego zabawka ta polecana jest na długą podróż samochodem z dzieckiem, które w czasie jazdy może układać puzzle bez obaw, że się zgubią lub obrazek się rozsypie,
  • magnesy na lodówkę – jest to odrębna grupa zabawek, która rozbudza dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Na rynku dostępne są zestawy, w których dziecko z masy gipsowej uformować musi konkretne zwierzę lub figurę, a następnie ją pomalować. Takie samodzielnie wykonane magnesy mogą ozdobić lodówkę i rozbudzić w dziecku artystę,
  • ubieranki – dostępne są magnesy przedstawiające ludzi oraz ubrania. Zabawa nimi polega na przyczepieniu poszczególnych elementów garderoby do ludzika. Magnesy te są dostępne w wersji dla chłopców oraz dla dziewczynek i pomagają rozwijać wyobraźnie, a także zestawiać ze sobą kolory, rozpoznawać i nazywać poszczególne części garderoby.

Jak wybrać magnesy zabawkowe dla dzieci?

Zabawki magnetyczne tak jak wszystkie inna przedmioty dla dzieci wybrać należy pod względem wieku dziecka, ponieważ małe dziecko powinno bawić się magnesami o większym kształcie nie mającymi ostrych krawędzi. Zbyt małe magnesy mogą być dla dziecka zagrożeniem, ponieważ może je ono połknąć.

Magnesy trzeba także dobrać pod względem trudności. Duża ilość oraz skomplikowane układanie magnesów może zniechęcić małe dziecko do zabawy, z kolei mało elementów może szybko znudzić starszą pociechę. Magnesy dla starszych dzieci warto wybrać pod kątem ich zainteresowań, ponieważ pozytywnie wpłynie to na rozwój pasji dziecka.

Zabawkami magnetycznymi bawić mogą się dzieci od 8 miesiąca życia zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Zestawy z większą ilością magnesów są lepszym wyborem, ponieważ z czasem jak dziecko rośnie można mu dokładać kilka kolejnych elementów do układania.

Zestawy magnetyczne powinny być przechowywanie w oryginalnym opakowaniu, aby nie uległy zniszczeniu czy zgubieniu. Należy pamiętać, aby wybierać takie zabawki magnetyczne, które są bezpieczne, wykonane z przyjaznych dla dziecka materiałów oraz mają wszystkie niezbędne certyfikaty.