Gry planszowe to świetna zabawa

To jest najważniejsze. Dzieci naturalnie uczą się poprzez zabawę, ponieważ tak właśnie ssaki mają zaprojektowane DNA. W przypadku człowieka, dla którego dzieciństwo jest długim i intensywnym okresem przede wszystkim nauki niezbędnej dla złożonego, dorosłego życia, zabawa nabiera nieodzownej wartości. I choć zabawa dzieci to przede wszystkim zabawa aktywna i fizyczna, to radość z gier planszowych może być świetnym dodatkiem, o ile dziecko dobrze się przy tym bawi.

Gry planszowe wzbogacają relacje rodzinne

Gry planszowe łączą pokolenia, jest to ponadczasowa rozrywka dla starszych i najmłodszych członków rodziny. Dzieci będą się świetnie bawić i pracować nad wiedzą i umiejętnościami edukacyjnymi i emocjonalnymi, nie zdając sobie z tego sprawy. Więzi, które powstają między uczestnikami gier planszowych budują wzajemną wiedzę, szacunek i tworzą wspólne wspomnienia, co jest bardzo ważne dla wzbogacenia relacji rodzinnych.

Gry planszowe uczą matematyki

Gry planszowe wprowadzają dzieci w rozpoznawanie zbiorów, wzorów, podstawową arytmetykę, geometrię i rozumienie przestrzeni, czyli w matematykę. Ponieważ są one zintegrowane z grą, dziecko podchodzi do nich z radością, odkrywa ich użyteczne zastosowanie i zaczyna wprowadzać myślenie matematyczne w sposób doświadczalny.

Gry planszowe uczą czytania

Chociaż gry planszowe dla małych dzieci niekoniecznie uczą je czytać, ani zwykle nie muszą używać tej umiejętności, znajdą litery i słowa, które naturalnie poznają. Ich naturalna ciekawość w temacie, który tak bardzo im się podoba, sprawi, że będą chcieli wiedzieć więcej i pytać nas o słowa lub nazwy, które pojawiają się na planszy. Dodatkowo, zmieniając dziecko w miłośnika gier planszowych, z wiekiem będzie ono chciało grać w bardziej skomplikowane gry, w których konieczne będzie czytanie kart i instrukcji.

Gry planszowe uczą wygrywania i przegrywania

Wiele gier planszowych zakłada rywalizację między graczami. Niektóre dzieci podchodzą do doświadczenia zwycięstwa lub porażki z niepokojem i cierpią, jeśli nie uda im się zająć pierwszego miejsca. Inni, gdy chcą wygrać, zadziwiają nas zaciekłą rywalizacją i nieeleganckim zachowaniem wobec pokonanych. Kiedy dzieci grają z nami, możemy towarzyszyć im w ich zdenerwowaniu lub frustracji, uczyć ich rozumienia tych emocji.

Gry planszowe uczą współpracy

Oprócz gier planszowych, w których można rywalizować, istnieją gry planszowe, w których gracze współpracują ze sobą, aby osiągnąć wspólny cel, co uczy dzieci o wielkich możliwościach, jakie daje w życiu umiejętność pracy w zespole i pomagania sobie nawzajem.